magazíny / magazines / 2004-11 <<<
Barbaar
Barbie Blaire
Bebs health
Cosmopolibar
Perplex
Barbaar / 2004 Barbie blaire / 2004 Beb’s Health / 2004 Cosmopolibar / 2004 Perplex / 2011
 

Pro tento projekt jsem nebyla jen fotografem, ale na chvíli jsem se stala rovněž šéfredaktorem, vizážistou, stylistou, grafikem a modelkou. Na první pohled se tyto obálky moc neliší od těch, co běžně seženete v trafice na rohu ulice. Při bližším ohledání jde o parodii konkrétních periodik, jejichž design, písmo, sofistikovanou pro oko přitažlivou estetiku a nakonec i cílovou skupinu čtenářek jsem si vypůjčila. 
Tolikrát zpracované téma se mi zdá stále aktuální, vzhledem k míře, s jakou formuje měřítko vkusu a může být živnou půdou našich pseudoproblémů. Na titulech se objevuje tatáž modelka. V proměnách času je zde naznačen vývoj jedné fiktivní kariéry s iniciály B.B. Své jméno jsem zakomponovala i do jednotlivých názvů časopisů. Na pomyslném trhu se tedy místo Bazaaru, Cosmopolitanu, Men´s Healthu a Marie claire, objevil Barbaar, Cosmopolibar, Beb´s Health  či  Barbie Blaire.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 In this project I wasn’t only the photographer but turned temporarily into editor-in-chief, make-up artist, stylist, graphic designer and model. At first glance the covers of these magazines do not look much different from those you can purchase at your newsagent. At closer scrutiny however you will notice that they spoof particular magazines. I borrowed their design and typography, their sophisticated and eye-catching aesthetics and even the target group of women readers.
I feel that this quite worn out topic is still relevant owing both to the great impact it has on the forming of taste and to its nature as a breeding ground for pseudo-problems. The very same model appears on every cover. The model, named B.B., even goes through changes in her fictive “career”. I also incorporated my name into the magazine titles. So instead of Bazaar, Cosmopolitan, Men´s Health and Marie Claire you will come upon titles such as Barbaar, Cosmopolibar, Beb´s Health or Barbie Blaire.